Χάλκινη η Ελλάδα στο World League

2 Ιουλίου 2016

Την τρίτη θέση κατέλαβε η εθνική βόλεϊ των ανδρών στο 3ο γκρουπ του World League, καθώς στον «μικρό» τελικό του final-4, που διεξάγεται στη Φρανκφούρτη, επικράτησε της Κινεζικής Ταϊπέι με 3-1 σετ (25-19, 22-25, 27-25, 25-18).

Η εθνική μπήκε «ζεστή» στην αναμέτρηση, με άσο του Τζούριτς πήρε προβάδισμα (4-2) με την Κινεζική Ταϊπέι να ακολουθεί κατά πόδας, να μένει κοντά στο σκορ με ενέργειες του Λιου και να μπαίνει μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ με 8-6. Η Ελλάδα διαρκώς ανέβαζε το ρυθμό με επιθετική πολυφωνία (Τζούριτς, Κουμεντάκης, Φράγκος) και βοήθεια από τους «πύργους» Ανδρεάδη, Πετρέα έφτασε με +3 (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με σταθερότητα και υπομονή άνοιξε το σκορ 22-16 και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Κουμεντάκης έστειλε με +2 (8-6) την Εθνική στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ λίγο αργότερα ένας άσος του Στιβαχτή και μια επίθεση του Τζούριτς έδωσαν «αέρα» 10-6 στην Ελλάδα. Ωστόσο, η Κινεζική Ταϊπέι βρήκε ρυθμό στο μπλοκ και κατάφερε με τον Χουάνγκ να πάρει προβάδισμα με 16-15. Ο Φράγκος ισοφάρισε σε 20-20, αλλά και πάλι ο Χουάνγκ με δυο προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσε το 22-20, με την Κινεζική Ταϊπέι να ισοφαρίζει σε 1-1 με 25-22.
Το τρίτο σετ, στο οποίο πέρασαν στο τάραφλεξ οι Τερζής-Πρωτοψάλτης, πήγαινε πόντο-πόντο (8-7, 16-15 τα τεχνικά τάιμ άουτ) και παρότι η Ελλάδα βρέθηκε πίσω δύο φορές με 22-20 και 24-22 (δόθηκε άουτ επίθεση του Κουμεντάκη εν μέσω δικαιολογημένων διαμαρτυριών από τον ελληνικό πάγκο για παράβαση στο φιλέ) συγκεντρώθηκε, εκμεταλλεύτηκε το άουτ του Λιου και ο Τζουριτς ισοφάρισε σε 24-24. Ο Χουάνγκ έμοιαζε ασταμάτητος για το 25-24, αλλά και πάλι ο αρχηγός έφερε το σετ στα ίσα (25-25) και ήρθε η σειρά της Ελλάδα για σετ μπολ έπειτα από εντυπωσιακό μπλοκ των Πρωτοψάλτη-Ανδρεάδη στο φιλέ. Στην τελευταία φάση, μετά το σερβίς του Τερζή, ο Τζούριτς έβαλε και πάλι μπροστά στα σετ την Ελλάδα με 2-1 (27-25).
Το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες για την εθνική μας, που ήταν καλύτερη και εμφατικά «πάτησε γκάζι» (15-10, 16-12, 19-14) για το τελικό 25-18.

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 25 (23/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/102 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. ? 44% άριστες), Φράγκος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. ? 40% άριστες), Γκαράς ?λ (69% υπ. ? 45% άριστες) /Ζήσης -λ, Τερζής 2 (2/3 επ.),. Πρωτοψάλτης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ. 75% υπ. ? 58% άριστες).

ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΪ (Τσεν): Λιου Χονγκ Τζίε 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/10 επ., 50% υπ. ? 44% άριστες), Χουάνγκ Τσουν 5 (5/10 επ.), Γουάνγκ Μιν Τσουν 22 (19/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χουάνγκ Πέι, Τσεν 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ – 36% άριστες), Λιν ?λ (80% υπ – 63% άριστες) / Τάι Γιου 1 (1/1 επ.), Τσάνγκ Λιάνγκ, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ), Χσου Μέι 1 (1/1 επ.).