Στους “8” η Εθνική Νέων Ανδρών

21 Ιουλίου 2016

Η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε εύκολα με 82-61 της Μεγάλης Βρετανίας και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 3ου ομίλου, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας που φιλοξενείται στη Χαλκίδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (22/7, 18:45) την Βοσνία στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χαραμπόπουλος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Δεκάλεπτα: 19-9, 44-22, 60-44, 82-61

Η «γαλανόλευκη» πήρε με το «καλημέρα» τα ηνία του αγώνα και με τον Χαραλαμπόπουλο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση και σε συνδυασμό με την πολύ καλή ομαδική άμυνα τελείωσε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (19-9). Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο σκοράροντας με χαρακτηριστική ευκολία φτάνοντας έτσι την διαφορά στους 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-22).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι αντίπαλοι μας εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα τα λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου και με σερί 14-2 κατάφεραν να μειώσουν στους 10 (46-36 στο 25΄). Η αντίδραση της εθνικής μας ήταν άμεση, «έσφιξε» την άμυνα της και με καλάθια των Τσαλμπούρη και Τολιόπουλο πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας (60-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα διατήρησε εύκολα το μεγάλο προβάδισμα που είχε φτάνοντας εύκολα με 82-61 στην πέμπτη της νίκη σε ισάριθμούς αγώνες στην φάση των ομίλων.

Διαιτητές: Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία), Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο), Αμπρόσοφ (Ουκρανία).

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 7, Κώττας 4, Κόνιαρης 2, Τσαλμπούρης 14, Σκουλίδας 13 (3), Μπιλλής, Σταμάτης 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 25 (3), Δίπλαρος, Μουράτος 4, Λούντζης 2, Αντετοκούνμπο.

Μ. Βρετανία (Καπούλας): Ράσελ, Άρισολ 2, Κάρεϊ 9 (2), Γουίλιαμς 10 (1), Ντανγκ Ακόντο 12 (1), Γκόρντον, Στιλ 3 (1), Ενουαγκμπόσο 2, Μάλκολμ 3 (1), Λόσον 10 (2), Χάνσον-Γιανγκ, Ιντόγου 7 (1).