Η παρουσία των Ελλήνων στα γήπεδα του κόσμου

10 Δεκεμβρίου 2018

Xωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το Σαββατοκύριακο για τους Ελληνες που αγωνίζονται στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε 90 λεπτά στην νίκη της Αρσεναλ επί της Χάντερσφιλντ με 1-0, όπως και ο Κώστας Μανωλάς στην εκτός έδρας ισοπαλία της Ρόμα (2-2) με την Κάλιαρι.

Ο Τάσος Δώνης δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Στουτγκάρδη να πάρει κάτι καλό από την Γκλάντμπαχ (ηττα με 3-0), ενώ ο Δημήτρης Σιόβας πρόσθεσε ακόμη ένα «γεμάτο» 90λεπτο στο ισπανικό πρωτάθλημα και στην ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε η Λεγανές στην Χετάφε.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην νίκη (1-0) επί της Χάντερσφιλντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Η Γουότφορντ φιλοξενείται απόψε από την Εβερτον.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κάλιαρι.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Νταγιάκου) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Γκλάντμπαχ.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Χετάφε.

ΓΑΛΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φορτούνα Σιτάρντ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Αντικατέστησε στο 41ο λεπτό τον Ονανά στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Τσβόλε.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Αλκμααρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινοι κάρτα.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 5-1 από την Χέρενφεν.

ΒΕΛΓΙΟ

Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αντερλεχτ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκενκ.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Αντικατέστησε στο 78` τον Φόρτε, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπριζ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σετουμπάλ.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Η Μαρίτιμο φιλοξενείται απόψε από την Φεϊρένσε.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζυρίχης.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Εσμπιεργκ.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ραπίντ Βιέννης.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Λουξμπάχερ) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλτάχ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ

Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάμιλτον.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπεσίκτας.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπεσίκτας.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αλ Μπατίν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τους Νιουκάστλ Τζετς. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.