Super League 2: Ήττα της Καλαμάτας από την πρωτοπόρο Κηφισιά

10 Μαρτίου 2023

Η μακρά διακοπή του πρωταθλήματος της Super League 2 δεν στάθηκε ικανή να… εκτροχιάσει το «τρένο» της Κηφισιάς, που πέρασε νικηφόρα και από την Καλαμάτα και συνεχίζει την προέλασή της προς την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 2-1 της «μαύρης θύελλας», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, και αύξησε σε πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την Καλλιθέα, στην κορυφή του Α΄ ομίλου.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν ο Τετέι στο 28΄ και ο Κουιρουκίδης με πέναλτι στο 51΄, ενώ η Καλαμάτα είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Πασά (μόλις το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η Κηφισιά στο φετινό πρωτάθλημα).

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦ Ιεράπετρας 13/3
ΡΕΠΟ: ΠΑΟ Ρουφ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 12 αγώνες)
15. ΠΑΟ Ρουφ             0

* Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (9η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ολυμπιακός Β΄ – Κηφισιά (10η – αποχώρησαν στο 23΄ οι γηπεδούχοι), ενώ θα οριστεί εκ νέου η αναμέτρηση Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (10η αγωνιστική).

* Από τον Ολυμπιακό Β΄ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί από το τρέχον πρωτάθλημα και άλλοι τόσοι από το επόμενο, για το παιχνίδι κόντρα στην Athens Kallithea FC (7η Αγωνιστική).

ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Στο CAS η ΑΕΚ για την υπόθεση «κοντά δοκάρια»

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σοκ με Ερνανγκόμεθ στον Παναθηναϊκό

Χωρίς τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ θα παραταχθεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο Παναθηναϊκός παραμονές του δεύτερου αγώνα των playoffs της Euroleague με τη Μακάμπι Τελ