Πέρασε από την Πάτρα και 4ος ο ΠΑΟΚ

9 Απριλίου 2023

Σημαντικό «διπλό» που του εξασφάλισε και την 4η θέση στην Basket League σημείωσε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 88-65 του Απόλλωνα στην Πάτρα σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρένφρο με 18 πόντους (είχε επίσης και 14ριμπ., 3ασ., 5κλ. και 3 κοψίματα), ενώ για τους γηπεδούχους ο Μακ είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 34-45, 56-72, 65-88

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 10-2 (3΄). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν από νωρίς τον έλεγχο του ματς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13).

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους (29-13). Στη συνέχεια, ο Απόλλων με τον Μακ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες κατάφερε με επιμέρους σκορ 16-5 να μειώσει σε 34-29, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά έντεκα πόντων (45-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η αγωνιστική διαφορά ήταν εμφανής και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 21 πόντων (70-49). Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος» δεν άφησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν και έφτασε στη νίκη με το τελικό 88-65.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μαλαμάς-Ζακεστίδης (Θεοδωρόπουλος)

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 12 (4), Βερτζ 11 (2), Ντέιβις 5, Μπόγρης, Μακ 16 (2), Βησσαρίου, Σιλά 10, Φιλιππάκος, Καράμπελας 6 (1), Καλχούν 3 (1), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 17 (3), Ράιλι 12 (3), Μαργαρίτης 7, Σάιμπερτ 11 (3), Ρένφρο 18, Τσιακμάς 7 (1), Χαντς 12 (1), Σλαφτσάκης 2, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ