«Επτάψυχος» ο ΠΑΟΚ

3 Νοεμβρίου 2019

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια μπήκε αλλαγή, σκόραρε δύο φορές και κράτησε τον ΠΑΟΚ αήττητο για 44ο αγώνα πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχοι  γλίτωσαν από του… χάρου τα δόντια όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο ντέρμπι με τον Άρη: τότε ήταν ο Γιόζιπ Μίσιτς που ισοφάρισε – πάλι – σε 2-2 στο 90’+7′, τώρα ο αρχηγός που το έκανε με πέναλτι στο 90’+11′! Οι “ασπρόμαυροι” ναι μεν κατέχουν την καλύτερη επίθεση στη Super League, με 20 γκολ ενεργητικό, ωστόσο για όγδοο ματς φέτος παραβιάστηκε η εστία τους, φτάνοντας τα 11 τέρματα παθητικό. Ο Βιεϊρίνια ξετύλιξε το δώρο του Δημήτρη Κουρμπέλη, έστω κι αν χρειάστηκε το VAR για να καταλογιστεί η παράβαση. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός – που για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν πέτυχε δύο γκολ – απέτυχε να κερδίσει για πρώτη φορά στην Τούμπα από τις 9/11/2015, σε αγώνα κανονικής διάρκειας σεζόν. Το παράδοξο είναι πως οι “πράσινοι” έχουν πάρει τους 8 από τους 9 βαθμούς τους εκτός έδρας!

Ο Αμπέλ Φερέιρα, αφού έδωσε συγχαρητήρια στον Βιεϊρίνια, πολύ σωστά παρατήρησε πως «… δείξαμε ότι είμαστε μια ομάδα που αρνείται να χάσει». Ο Γιώργος Δώνης από την άλλη, που αποβλήθηκε στη φάση του πέναλτι στο φινάλε, αφού έκανε μια αναφορά σε φάσεις που (θεωρεί πως) έχει αδικηθεί ο Παναθηναϊκός, είπε μεταξύ άλλων με νόημα: «Επειδή ξέρω πώς λειτουργεί το ελληνικό ποδόσφαιρο, εμένα με νοιάζει ο Παναθηναϊκός. Υπάρχει συμμορία που δε σέβεται την προσπάθειά μας. Για το σημερινό ματς κάναμε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, καταφέραμε και πάλι να προηγηθούμε και στο τέλος ο ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει. Τα παιδιά πρέπει να μην κοιτάνε το δέντρο αλλά το δάσος».