Η Σλάβια Πράγας «καθάρισε» με την πρόκριση από το πρώτο ματς και «βλέπει» Παναθηναϊκό

21 Ιουλίου 2022

Τα προγνωστικά επαληθεύτηκαν πλήρως και η Σλάβια Πράγας θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (πρώτο ματς στις 4/08 στην Τσεχία και η ρεβάνς στις 11/08 στην Λεωφόρο).

Η ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι «καθάρισε» με την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς με την Σεντ Τζόσεφς επικρατώντας με 4-0 στο «Βικτόρια Στάντιουμ» του Γιβραλτάρ και μετατρέποντας τη ρεβάνς στην «Φορτούνα Αρένα» σε τυπική διαδικασία.

Η Σλάβια προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Σορ (21΄, 32΄) κι ένα του Έβερτον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 56΄ ο Λινγκρ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Η ενδεκάδα των Τσέχων: Μαντούς, Ντόρλι (54΄ Γιούρασεκ), Εντουάρντο Σάντος, Ούσου, Ντούντερα, Τιεχί (68΄ Βαλέντα), Χόλες, Έβερτον (54΄ Γιουρέτσκα), Τραορέ (54΄ Λινγκρ), Ούσορ, Σορ (54΄ Φίλα).

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Μασίας (34΄).

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ